20.06.2016

Stora Enso sprzedaje zakłady Kabel w Niemczech

Stora Enso poinformowała o planowanym wydzieleniu ze swoich struktur zlokalizowanych w Kabel (Niemcy) zakładów produkujących mechanicznie powlekane papiery graficzne. Ich nabywcą jest Hagen-Kabel Pulp & Paper GmbH, spółka należąca do niemieckiej grupy inwestycyjnej. Sprzedaż fabryki w Kabel to część strategicznego planu Stora Enso, w ramach którego przekształca się ona w firmę bazującą na materiałach odnawialnych. Oczekuje się, że transakcja zostanie sfinalizowana w 3. kwartale br. Jej finansowy efekt będzie odzwierciedlony w wynikach Stora Enso za 2. kwartał 2016.

„Zakłady w Kabel mają świetną reputację i lojalną bazę klientów, na co dzień użytkujących produkowane tu papiery graficzne. Wierzymy, że pod skrzydłami nowego właściciela będą w dalszym ciągu rozwijały swoją działalność” – mówi Kati ter Horst, wiceprezes w dziale papierniczym Stora Enso.

Bazując na danych finansowych z ubiegłego roku, wydzielenie niemieckiej fabryki obniży roczne przychody ze sprzedaży Stora Enso o ok. 300 mln euro. Z kolei jej roczne moce produkcyjne w zakresie papierów graficznych zostaną zredukowane o ok. 450 tys. ton. Zakłady te zatrudniają ok. 540 osób, które znajdą pracę u nowego właściciela. Transakcja – jak podaje Stora Enso – nie będzie miała wpływu na założoną przez kierownictwo tej firmy wysokość zysku operacyjnego EBIT.

Skandynawski koncern będzie w dalszym ciągu produkował powlekane mechanicznie papiery graficzne, oferowane pod marką NovaPress, w zakładach Veitsiluoto w Finlandii.

Nowy właściciel zakładów w Kabel – Hagen-Kabel Pulp & Paper GmbH – to niedawno utworzona spółka, należąca do grupy inwestorów przemysłowych o bardzo dużym doświadczeniu w branży papierniczej. Jednym z nich jest firma Kübler & Niethammer Papierfabrik Kriebstein AG (K&N), wytwarzająca rocznie ok. 100 tys. ton papierów graficznych, w dużej mierze wykorzystująca do ich produkcji makulaturę. Nowi właściciele deklarują, że chcą nadal rozwijać ten ośrodek produkcyjny i oferować swoim klientom obsługę, spełniającą najwyższe standardy.

źródło: Stora Enso

Firmowy Hyde-Park
Publikacje redakcyjne
Logo Polimedia