13.06.2016

Stora Enso inwestuje 70 mln euro w rozbudowę zakładów produkcyjnych Imatra

Stora Enso zainwestuje 70 mln euro w rozbudowę zakładów Imatra w Finlandii, gdzie wytwarzane są m.in. podłoża powlekane metodą ekstruzji. Celem inwestycji jest umocnienie pozycji skandynawskiego producenta jako wiodącego globalnego dostawcy najwyższej klasy kartonów.

W związku z powyższym całość przeznaczonych na tę inwestycję środków zostanie wykorzystana na budowę nowej linii do powlekania polietylenem metodą ekstruzji oraz w pełni zautomatyzowanego magazynu na zwoje z gotowymi materiałami. Powlekanie metodą ekstruzji to proces, który ma poprawić funkcjonalność opakowań kartonowych dzięki nadaniu im odpowiednich cech ochronnych (poprzez pojawienie się powłok barierowych). Dotyczy to zwłaszcza wymagających zastosowań, takich jak w przypadku opakowań na żywność czy napoje.

Nowa inwestycja sprawi, że Stora Enso będzie w stanie wyjść naprzeciw ponadprzeciętnie rosnącemu zapotrzebowaniu na kartony, wykorzystywane przy pakowaniu ww. produktów. Stanowi również część planu inwestycyjnego jednostki Consumer Board, który zakłada systematyczne zwiększanie jego konkurencyjności i zyskowności. Większy potencjał zakładów Imatra w obszarze powlekania metodą ekstruzji to także większe możliwości m.in. dla stworzenia przez Stora Enso nowej generacji innowacyjnych biopowłok barierowych.

Rozbudowa fińskiej fabryki rozpocznie się w 2. kwartale br., jej zakończenie przewidziano na początek 4. kwartału 2017 roku. Wydatki z tym związane zostały uwzględnione w planach finansowych Stora Enso na br.

źródło: Stora Enso

Firmowy Hyde-Park
Publikacje redakcyjne
Logo Polimedia