17.06.2016

Polscy studenci kierunków poligraficznych z wizytą w Radebeul

W dniach 18-20 maja 30-osobowa grupa studentów Zakładu Technologii Poligraficznych Instytutu Mechaniki i Poligrafii Politechniki Warszawskiej oraz Instytutu Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej wzięła udział w wyjeździe, zorganizowanym przez firmę KBA CEE.

Celem wyjazdu było zwiedzanie zakładów produkujących arkuszowe maszyny offsetowe Koenig & Bauer w Radebeul, spotkanie z przedstawicielami tego najstarszego producenta maszyn drukujących na świecie oraz wizyty w dwóch drukarniach, gdzie pracują maszyny z serii KBA Rapida: Ellerhold k. Drezna i TFP w Kórniku.

Organizacja wyjazdów dla polskich studentów, kształcących się na kierunkach związanych z poligrafią, stała się w przypadku firmy KBA CEE już niemal tradycją. Tegoroczna wizyta była szczególna, gdyż odbyła się w przededniu targów drupa 2016, podczas których niemiecki producent zaprezentował liczne premierowe rozwiązania w swojej ofercie, zaanonsowane m.in. podczas majowego spotkania.

Rozpoczęło się ono od powitania ze strony Pawła Krasowskiego – Marketing & Administration Managera w firmie KBA CEE, pełniącego – obok Grzegorza Szymczykowskiego, dyrektora ds. sprzedaży i serwisu – rolę współgospodarza. Następnie głos zabrał Joerg Henkel – Senior Sales Manager w dziale arkuszowym KBA, który przedstawił firmę i portfolio produkowanych przez nią maszyn. Kolejnym prelegentem był Sascha Fischer, kierujący działem zarządzania produktem w firmie KBA. W obszernej, godzinnej prezentacji, zatytułowanej „Technology by KBA” skoncentrował się na mechanicznych aspektach maszyn KBA Rapida w kontekście automatyzacji i usprawnienia procesów produkcyjnych. Wymienił przy tym systemy, jakie umożliwiają zwiększenie wydajności i elastyczności drukowania, w oparciu o cztery podstawowe filary automatyzacji: rodzinę niezależnych napędów DriveTronic, systemy mycia CleanTronic, systemy kontrolno-pomiarowe ErgoTronic/QualiTronic oraz systemy suszenia VariDry.

Następnie studenci z Polski przeszli przez halę montażową zakładów w Radebeul, zwiedzili centrum logistyczne, a w centrum treningowym wzięli udział w pokazie drukowania trzech prac w pełnoformatowej maszynie KBA Rapida 106-8+L SW4, bazującej na technologii LED-UV i wyposażonej m.in. w systemy FlyingJobChange (zmiany zleceń „w locie”) i QualiTronic Color Control. Następnie Diego Hellmuthaeuser – Product Manager, zaprezentował rozwiązania KBA w zakresie technik kontrolno-pomiarowych z serii ErgoTronic i QualiTronic, wspominając m.in. o systemach kontroli kolorystycznej, kontroli pasowania i inspekcji druku.

Kolejnym punktem w programie było zwiedzanie zlokalizowanej tuż obok zakładów KBA drukarni wielkoformatowej Ellerhold, specjalizującej się w produkcji billboardów i posiadającej obecnie trzy wielkoformatowe maszyny serii KBA Rapida. Dwie z nich to KBA Rapida 205 – największe na rynku offsetowe maszyny arkuszowe o powierzchni arkusza przekraczającej 3 metry kwadratowe.

Ostatniego dnia studenci mieli okazję zwiedzić drugi z zakładów poligraficznych – TFP w Kórniku, specjalizujący się w wytwarzaniu tektury i opakowań (także z nadrukiem). Od kilku lat w części związanej z produkcją offsetową firma użytkuje wielkoformatową maszynę KBA Rapida 162a, wyposażoną w sześć zespołów drukujących i dwie wieże lakierujące. Studentów powitał Piotr Rachowski – dyrektor operacyjny TFP. Następnie, podzieleni na dwie grupy, wzięli oni udział w praktycznych warsztatach poświęconych technologii fleksograficznej, jaka również znajduje tu zastosowanie przy produkcji opakowań tekturowych. Zwiedzili ponadto działy rozwoju, projektowania opakowań, kontroli jakości, a następnie halę produkcyjną dedykowaną technice offsetowej i magazyn wysokiego składowania, gdzie gromadzone są gotowe towary, oczekujące na dostawę do klientów.

Mówi Jan Korenc, prezes KBA CEE: „Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy gościć w naszych zakładach produkcyjnych w Radebeul grupę studentów z Polski. Mamy nadzieję, że przygotowane prezentacje, także praktyczne, oraz wizyty u dwóch użytkowników maszyn KBA Rapida, będą dla nich cenne w kontekście wybranego kierunku studiów. Zwłaszcza, że wyjazd odbył się na kilka dni przed rozpoczęciem targów drupa, podczas których nasza firma zaprezentowała liczne nowości”.

źródło: KBA CEE

Firmowy Hyde-Park
Publikacje redakcyjne
Logo Polimedia