14.06.2016

KBA na targach drupa 2016

Zakończone niedawno targi drupa 2016 okazały się dużym sukcesem dla firmy Koenig & Bauer Group. Jej stoisko, na którym prezentowane były maszyny drukujące w różnych technologiach (offset, flekso, inkjet), odwiedziły tysiące gości z całego świata, w tym liczna grupa klientów z Polski.

KBA Rapida 145: największa maszyna na targach drupa 2016

Tegoroczne prezentacje Koenig & Bauer na targach drupa w dużej mierze koncentrowały się na produkcji opakowań. Z myślą o tym segmencie demonstrowano większość obecnych na stoisku maszyn drukujących. Ta tendencja nie jest przypadkowa. Jak zasygnalizowano podczas towarzyszącej targom konferencji prasowej, firma KBA widzi duży potencjał w branży opakowaniowej. Co więcej, ponad 60% nowych maszyn arkuszowych z rodziny KBA Rapida trafia do producentów opakowań kartonowych. Właśnie z myślą o nich pokazano model KBA Rapida 145-6+L, będący – co podkreślano – największą offsetową maszyną arkuszową, prezentowaną na tegorocznych targach drupa. Linia produkcyjna o długości 32 metrów i wydajności sięgającej 18 tys. egz./h została wyposażona m.in. w nowość – podwójny system odbierania stosów. Konfiguracja ta została stworzona z myślą o najbardziej wymagających zastosowaniach opakowaniowych i wysokowydajnej produkcji, gdzie liczy się każda minuta. Zautomatyzowana logistyka stosu umożliwia bowiem natychmiastowe przekazanie zlecenia do dalszej obróbki” – tłumaczy Paweł Krasowski, Marketing & Administration Manager w firmie KBA CEE.

KBA Rapida 106 i KBA Rapida 75 PRO – wydajny druk arkuszowy z suszeniem LED-UV

Na stoisku firmy Koenig & Bauer nie zabrakło arkuszowych maszyn drukujących, które dedykowane są na dwa najbardziej popularne segmenty rynkowe: B1 i B2. Z myślą o tym pierwszym pokazana została 8-kolorowa KBA Rapida 106 z wieżą lakierującą oraz systemem suszenia LED-UV, której uzupełnieniem była KBA Rapida 105 PRO - CF Optima. Prezentowana na znajdującym się tuż obok stoisku firmy Vinfoil, wyposażona została w moduł tłoczenia folią na zimno zainstalowany przez tego producenta, będącego od lat strategicznym partnerem KBA.

Technologia suszenia LED-UV znalazła również zastosowanie w półformatowej maszynie KBA Rapida 75 PRO 5+L ALV3, wyposażonej w podobne funkcje, jakie są udziałem siostrzanego, nieco większego modelu – KBA Rapida 105 PRO. Konstruując tę maszynę, producent zwracał szczególną uwagę na jej energooszczędność, automatyzację i przyjazność dla środowiska.

KBA RDC 106 – wydajne wykrawanie na bazie platformy KBA Rapida

Światową premierę na targach drupa 2016 miała maszyna sztancująca KBA RDC 106, dedykowana na rynek opakowań i etykiet. Konstrukcyjnie urządzenie bazuje na platformie znanej z maszyn arkuszowych KBA Rapida 106 i jest propozycją rynkową Koenig & Bauer w obszarze rozwiązań introligatorskich. Podczas wspomnianej konferencji prasowej kierownictwo firmy zapowiedziało dalsze plany KBA w tym zakresie. Wkrótce niemiecki producent przejmie hiszpańską firmę Iberica AG S.A., specjalizującą się w wytwarzaniu maszyn sztancujących do kartonu i tektury falistej. KBA planuje też wprowadzenie do swojej oferty kolejnego rozwiązania, bazującego na platformie KBA Rapida – będzie nim rotacyjna maszyna sitodrukowa KBA RSP 106.

Druk cyfrowy: prezentacje wirtualne i „na żywo”

Ekspansja Koenig & Bauer na rynku opakowań, przy jednoczesnym dynamicznym rozwoju technologii cyfrowych, wymusza coraz większe angażowanie się firmy w tworzenie rozwiązań bazujących na nowych technologiach. Stąd „mariaż” KBA z firmą Xerox i ogłoszone podczas targów drupa 2016 wspólne plany stworzenia maszyny pod nazwą VariJET 106. Wykorzystując głowice inkjetowe Xerox, ma ona stanowić przełom w obszarze cyfrowej, niskonakładowej produkcji kartonów pudełkowych. Maszyna znajduje się w finalnej fazie budowy, za kilka miesięcy w zakładach produkcyjnych Koenig & Bauer w Radebeul odbędzie się dedykowany jej Dzień Otwarty, podczas którego będzie mieć oficjalną światową premierę.

Z kolei „na żywo” demonstrowane było inne rozwiązanie Koenig & Bauer, bazujące na technice inkjetowej – KBA RotaJET L. Ta zwojowa maszyna (o szerokości wstęgi z zakresu 77-138 cm), powstała we współpracy z amerykańskim gigantem poligraficznym R.R. Donnelley, dedykowana jest na rynki: akcydensowy, reklamowy, opakowaniowy i dekoracyjny. Podczas targów poinformowano również o realizowanej właśnie budowie najszerszej zwojowej maszyny inkjetowej. Będzie ona bazować na rozwiązaniach znanych z modelu KBA RotaJET 225 oraz maszyny HP T1100S; powstaje w ścisłej kooperacji z firmą HP.

Produkcja opakowań giętkich w technice fleksograficznej

Sporą część stoiska Koenig & Bauer zajęła nowa maszyna fleksograficzna z centralnym cylindrem, dedykowana na rynek opakowań giętkich – KBA-Flexotecnica NEO XD LR. Jest ona owocem przejęcia przed trzema laty przez firmę Koenig & Bauer włoskiego producenta szerokowstęgowych maszyn fleksograficznych – Flexotecnica. Umożliwia zadrukowywanie różnych podłoży elastycznych z zastosowaniem farb wodnych, rozpuszczalnikowych, a także LED-UV czy EB. Jak wynika z informacji przekazanych przez przedstawicieli KBA CEE, maszyna spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem polskich drukarń opakowaniowych.

Gazety i zastosowania specjalne

Wspomniana wcześniej konferencja prasowa zarządu Koenig & Bauer była też okazją do poinformowania o aktywności firmy w innych segmentach rynku. Jednym z nich jest strategiczny do niedawna dla wielu producentów maszyn obszar druku gazetowego. KBA – w ramach wydzielonej jednostki KBA-Digital & Web – wciąż produkuje zwojowe maszyny gazetowe i akcydensowe; niedawno firma podpisała kolejne kontrakty m.in. na dostawę modeli Commander CT 6/2 oraz C16.

Na targach nie zabrakło też prezentacji innych spółek-córek wchodzących w skład KBA Group i specjalizujących się w zastosowaniach niszowych. Własną wydzieloną część stoiska miały: KBA-Metronic (dostarczająca rozwiązania w zakresie cyfrowego kodowania i znakowania wydruków) i KBA-MetalPrint, wytwarzająca maszyny do zadrukowywania podłoży metalowych.

Mówi Jan Korenc, prezes KBA CEE: „Drupa 2016 zarówno dla całego koncernu Koenig & Bauer Group, jak też dla naszej spółki, obsługującej rynki Polski, Czech i Słowacji, okazała się olbrzymim sukcesem. Świadczą o tym choćby przedstawione przez naszą centralę rezultaty targów. Frekwencja na stoisku przekroczyła nasze oczekiwania, podobnie jak wielomilionowe zamówienia na nowe maszyny drukujące. Nas szczególnie cieszy liczna obecność klientów z krajów, które znajdują się w gestii KBA CEE. Do Düsseldorfu dotarli niemal wszyscy najważniejsi użytkownicy maszyn Koenig & Bauer z tego regionu, odnotowaliśmy również wzmożone zainteresowanie ze strony potencjalnych klientów. Co ciekawe, zapytania dotyczyły nie tylko naszych sztandarowych rozwiązań w obszarze druku offsetowego, ale też relatywnie nowej części portfolio KBA, tj. maszyn fleksograficznych czy cyfrowych. Skuteczność działu handlowego KBA CEE została potwierdzona przyznanym nam wyróżnieniem za 3. miejsce w wewnętrznym rankingu „Highest Drupa Signed Orders”, uwzględniającym rezultaty sprzedażowe odnotowane podczas targów przez poszczególne oddziały KBA. Na firmowym podium znaleźliśmy się tuż za filiami obsługującymi gigantyczne rynki Chin i Ameryki Północnej”.

źródło: KBA

Firmowy Hyde-Park
Publikacje redakcyjne
Logo Polimedia